ОСНОВИ КОЛЬОРОЗНАВСТВА

ЗМІСТ

ВСТУП

І. Тема 1. Колірне середовище, фізика кольору, основні властивості кольору.

Урок 1. Людина і колірне середовище. Фізика кольору. Ознайомлення з фізичними шляхами утворення кольору, фізичною основою доповнюючих кольорів.

ІІ. Тема 2. Особливості психології сприйняття кольору і його символіка.

Урок 2. Суб'єктивне відношення до кольору. Використання кольору в художніх творах різних жанрів. Тональні градації кольору.

Урок 3-4. Ахроматична шкала. Лабораторно-практичні робота №1: Виконання ахроматичної розтяжки та композиції (2год.)

ІІІ. Тема 3. Теоретичні принципи гармонізація кольорів в композиціях

Урок 5. Кольори теплі й холодні. Просторові властивості кольору. Колірний тон, насиченість і світлота. Колірне конструювання. Дванадцятиступеневе кольорове коло. Вплив тону на передачу простору.

Урок 6. Технічно грамотне виконання вправ по теорії кольорознавства. Складання хроматичних колірних рядів. Розпізнавання і складання світлових і хроматичних контрастів.

Урок 7-8. Лабораторно-практичні робота №2: Виконання вправ на вивчення властивостей кольору (теплі - холодні, виступаючі - відступаючі тощо) (2 год.)

Словник термінів

Рекомендована література



ВСТУП

Світ, що оточує людину дуже мальовничий. Психофізіологічний механізм сприйняття кольору є досить складним явищем. В різних галузях промисловості та в мистецтві, включаючи декоративно-прикладне мистецтво, науку про колір або кольорознавство має важливе значення.
Кольорознавство вивчає та розкриває основні закономірності в галузі кольорових явищ природи, пояснює їх з точки зору фізичної, хімічної, фізіологічної, естетичної та узагальнює ці закономірності. Ця наука, наприклад, допоможе сформулювати ряд законів оптичного руху кольору, їх контрастної дії та зміни під впливом інших, сусідніх з ними, кольорів.
Кольорознавство охоплює широкі галузі різних наукових знань. Так, фізика вчить, що в основі кольорових явищ лежать світові хвилі різної довжини, що вони заломлюються, віддзеркалюються та поглинаються. Різне поглинання світових хвиль зумовлює різноманітний колір предметів. За допомогою хімії стало можливим виготовлення фарби на основі вивчення складу та будови фарбуючих речовин. Психофізіологія знайшла пояснення емоційної дії кольору. Естетика вивчає закони гармонізації, які пояснюють нам, чому один колір нам подобається, а інші викликають неприємне враження. Таким чином, ми бачимо, що кольорознавство поєднує всі ці знання про колір та систематизує їх в єдине ціле.
Знання основ кольорознавства необхідне багатьом спеціалістам, які за родом своєї творчої та виробничої діяльності мають справу з кольором, фарбами, орнаментами.
В щоденній роботі з кольором мають справу не лише художники образотворчого мистецтва та ті, що працюють в промисловості, особливо текстильній та легкій, але також і архітектори декоратори, оформлювачі, а в останній час - працівники кіно, фотографії та багато інших.
Ці знання допомагають спеціалістам, які створюють художні твори мистецтва та предмети народного вжитку, розібратися в багатьох процесах, пов'язаних з кольором, різноманітними явищами, з якими ми щоденно зіштовхуємося в природі та практичній діяльності. 

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати