ОСНОВИ ШРИФТОВИХ РОБІТ
ЗМІСТ
ВСТУП
І. Тема 1. . Історія розвитку шрифтів.
Урок 1. Історія розвитку шрифтів. Шрифт. Письмо як система писемних знаків. Піктографія. Ідеографія.
Урок 2. Зміни в написанні шрифтів на рубежі 18-19ст. Розробка нових видів шрифтів. Різновиди гротескових і рубаних шрифтів. Відомі шрифти Альберта Капра, Германа Цапфа, Олдриджа Менхарта та інших. Сучасні види шрифтів.
ІІ. Тема 2. Інструменти та матеріали для шрифтових робіт.
Урок 3. Інструменти та матеріали для шрифтових робіт.
ІІІ. Тема 3. Основні закономірності побудови шрифтової композиції.
Урок 4. Основні закономірності побудови шрифтових композицій
ІV. Тема 4. Основні групи шрифтів.
Урок 5. Основні групи шрифтів. Практична робота №1: Текст рубленим шрифтом. (1год.)
Урок 6. Практична робота №2: Текст академічним шрифтом (1 год.)
Урок 7. Практична робота №3: Текст курсивним шрифтом (1 год.)
Урок 8. Практична робота №4: Текст українським шрифтом (1 год.)
ВСТУП
У повсякденному житті людина неодноразово зустрічається зі шрифтами. Це книжки, журнали, різноманітні написи, плакати тощо. Знання закономірностей побудови шрифтів необхідне при створенні плакатів чи художніх листівок, оформленні стінгазет чи створенні ескізу обкладинки книжки.
Історія писемності налічує декілька тисячоліть. Спочатку були малюнки, піктограми, і тільки потім з'явилися літери в сучасному розумінні цього слова - виник фонетичний лист, в якому кожному звуку мови відповідає окремий знак.
Сучасним алфавітом є результат тривалого розвитку писемності, поступового переходу від складних зображень до простішим. Вже в VII-VI століттях до н.е. сформувався грецький капітальний шрифт. На основі грецького листа був вироблений латинський алфавіт і створений римський капітальний шрифт, класичним прикладом якого вважається напис на колоні Траяна в Римі (близько 114 року н.е.).
Книги з'явилися теж дуже давно. Відома бібліотека глиняних табличок, папірусові свити... Приблизно в I столітті н.е. книга приймає сучасний вигляд - зшиті листи пергаменту, увязнені в палітурку.
З XV століття веде свій початок сучасне книгодрукування - втім, на Сході, в Китаї набірні літери були відомі ще в XI столітті. Букви вирізувалися з дерева, з них збиралися слова, рядки і цілі сторінки. Далі на сторінку наносилася фарба, і текст перекладався на папір. Після друку сторінка розбиралася на окремі літери, з яких можна було набрати новий текст. Ця технологія протрималася до наших днів, тільки замість дерев'яних літер почали використовуватися металеві.
У XV-XVI століттях багато художників займалися розробкою шрифтів. Вже у той час шрифти придбали цілком закінчений сучасний вигляд. Деякі шрифти того часу застосовуються до цих пір. Прикладом може служити шрифт Клода Гарамона, на основі якого створена оцифрована і русифікована версія шрифту ITC Garamond.